ديجيتال ماركتينگ ديجيتال ماركتينگ .

ديجيتال ماركتينگ

حمل و نقل عمومي در دبي+نقشه مترو

حمل و نقل در دبي
دبي يكي از زيباترين و مدرن‌ترين شهرهاي جهان است و سفر به اين شهر حتما خاطرات فراموش‌نشدني را براي شما رقم خواهد زد. براي اينكه با كليت دبي آشنا شويد، مي‌توانيد 

يكي از مهم‌ترين مسائل سفر به دبي، حمل و نقل درون شهري است. براي جابه‌جايي‌هاي درون شهري در دبي دو راه داريد، يا مترو سوار شويد يا تاكسي بگيريد. البته اگر گواهي‌نامه‌ي بين‌المللي داريد، مي‌توانيد خودرو كرايه كنيد كه در يك پست جداگانه درباره‌ آن خواهيم گفت.
ساعت كار مترو دبي از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۱:۳۰ شب است. مترو دبي ۲ خط دارد: خط قرمز و خط سبز. خط قرمز ۵۲ كيلومتر طول و ۲۹ ايستگاه دارد كه منطقه‌ي راشديه در شرق دبي را به منطقه‌ي جبل‌علي درغرب وصل مي‌كند. بيشتر طول اين مسير روگذر است اما در بخش‌هايي هم زير زمين است. براي دسترسي به مراكز خريد و فرودگاه مي‌توانيد از اين خط استفاده كنيد.

بامارو همراه باشيد

چند نكته براي استفاده از مترو در دبي
هر نفر بايد براي خودش يك كارت مترو داشته باشد و دونفر نمي‌توانند هم زمان از يك كارت استفاده كنند.
براي استفاده از مترو بهتر است از كارت نقره‌اي رنگ استفاده كنيد. قيمت خود كارت ۵ درهم است و مي‌توانيد آن را شارژ كنيد. در اين روش در هر مسير با توجه به مسافت طي شده، مبلغي از شارژ كارت شما كم مي‌شود. در صورتي كه بيشتر از نيازتان شارژ كرده باشيد، در پايان سفر مبلغ باقي‌مانده را از كارت‌تان، به جز ۵ درهمي كه بابت خود كارت پرداخته‌ايد، به شما برمي‌گردانند. در سفرهاي بعدي مي‌توانيد از اين كارت دوباره استفاده كنيد يا مي‎توانيد آن را به دوستان و آشناياني كه قصد سفر به دوبي دارند، بدهيد.
اگر تنها يك روز يك روز مي‌خواهيد با مترو جابه‌جا شويد، از كارت‌هاي قرمز رنگ يك‌روزه استفاده كنيد. قيمت اين كارت‌ها ۱۶ درهم و مدت اعتبار آن‌ها يك‌روزه است. بدون توجه به مسافت طي‌شده، به طور نامحدود در يك روز مي‌توانيد با اين كارت از مترو استفاده كنيد.

چه كارهايي در مترو دبي ممنوع است و جريمه داد؟
آدامس جويدن و خوردن و آشاميدن در مترو دبي ممنوع است. در صورت رعايت نكردن اين مورد مبلغ ۱۰۰ درهم جريمه مي‌شويد. همچنين قرار دادن پا روي صندلي‌ها ۵۰۰ درهم و كشيدن بدون دليل ترمز اضطراري ۱۰۰۰ درهم جريمه دارد كه در صورت تخلف همان‌جا داخل واگن از مسافر دريافت مي‌كنند. چرت زدن و خوابيدن نيز در مترو ممنوع است و ۵۰۰ درهم جريمه دارد.

نقشه مترو دبي
……………………..

ايستگاه ترمينال ۱ و ايستگاه ترمينال ۲ فرودگاه (Airport Terminal1) و (Airport Terminal2): فرودگاه دبي بسيار بزرگ است و فاصله‌ي ترمينال‌هاي آن از هم بسيار زياد است. آژانس‌هاي مسافرتي خودشان از فرودگاه و بالعكس ترانسفر دارند ولي مسافراني كه بليط دبي تهيه كرده اند و خودشان سفر مي‌كنند يا بليط ترانزيت از فرودگاه دبي دارند مي‌توانند از متروي دبي استفاده كنند. ايستگاه‌هاي ترمينال ۱ و ترمينال ۳ فرودگاه دبي در همين خط قرمز قرار دارد كه از راشديه كه شروع مي‌شود.
ايستگاه ديره سيتي‌سنتر (Deira City Senter): مركز خريد محبوب ايراني‌ها يعني سيتي‌سنتردر اين ايستگاه قرار دارد و درست از داخل خود ايستگاه به داخل مركزخريد راه دارد و مي‌توانيد با كمك تابلوها و خطوط راهنما ورودي آن را پيدا كنيد. اين ايستگاه زيرزميني است و اگر پله‌هاي آن را بالا برويد، توي خيابان درست روبروي ايستگاه شعبه‌ي جديد فروشگاه DAY TO DAY را هم مي‌بينيد.
ايستگاه الرقه (Al Rigga): اين ايستگاه همان‌طور كه از نامش پيداست در خيابان رقه است. در خيابان رقه هم تا دلتان بخواهد فروشگاه‌ هاي اجناس چيني زياد است. همچنين اين خيابان شب‌هاي شلوغي دارد و برنامه‌هاي شبانه‌ي زيادي در آن اجرا مي‌شود.
ايستگاه الاتحاد (Union): اين ايستگاه به مركز شهر و ميدان جمال يا بني‌ياس خيلي نزديك است. از دسترسي به سبخه ازم يدان جمال آسان است كه از محلات قديمي شهر است. بازار مرشد در سبخه است كه خودش چند خيابان و مركز خريد دارد. همچنين بازار معروف طلا و ادويه‌جات نيز در سبخه قرار دارند.
ايستگاه خالدبن وليد (Khalid Bin Waleed): خيابان معروفي است كه تمام بانك‌ها در آن شعبه دارند و براي همين به BANK STREET هم معروف است. همچنين در اين خيابان دو مركز معروف فروش لوازم كامپيوتري هم وجود دارد به نام‌هاي «خليج سنتر» و «العين سنتر» كه در تقاطع خالدبن وليد و خيابان منخول هستند. در ادامه ي خالدبن وليد خياباني به نام الفهيدي هست كه مركز فروش لوازم صوتي و تصويري و الكتريكي است. در سمت ديگر خيابان هم راسته‌ي پارچه‌فروش‌ها است.
ايستگاه كرامه (Al Karama): منطقه‌ي كرامه پر است از فروشگاه‌هاي لباس و كيف وكفش كه تنوع كيفيت و قيمت‌شان هم بالاست.
ايستگاه الجافليه (Al Jafiliya): از اين ايستگاه كه پياده شويد، بعد از كمي پياده روي به پارك زعبيل مي‌رسيد كه داخلش عمارت زعبيل قرار دارد.
ايستگاه مركز تجارت جهاني (World Trade Center): دور و برا ين ايستگاه پر است از آسمان‌خراش‌ها و برج‌هاي سر به فلك‌ كشيده. تازگي‌ها كنسرت‌هاي ايراني زيادي در سالن‌هاي اين خيابان برگزار مي‌شوند.
ايستگاه مركز مالي (Financial Center): اين ايستگاه بيشتر به كار بازرگان‌ها مي‌آيد. هتل‌هاي رز ريحان و روتانا تاورز و… نزديك به اين ايستگاه هستند.
ايستگاه دبي مال (Dubai Mall):از اين ايستگاه مي‌توانيد به راحتي به مركز تجاري دبي‌ مال و برج خليفه برويد.
ايستگاه الخليج التجاري (Business Bay): اگر در اين ايستگاه پياده شويد و از پل بالاي اتوبان رد شويد، در سمت ديگر اتوبان پارك صفا قرار دارد كه پارك زيبايي است. پشت اين پارك هم خيابان الوصل است. اگر بخواهيد به جميرا بيچ هم برويد، پارك صفابه جميرا بيچ نزديك است. البته بايد فاصله‌ي بين دو پارك را تاكسي بگيريد اما هزينه‌ي آن بسيار كمتر از وقتي است كه از مركز شهر به جميرابيچ تاكسي بگيريد.
ايستگاه امارات مال (Emirate Mall): اين ايستگاه متعلق به مركز خريد امارات مال است كه يك مركز تجاري معروف است با انواع برندهاي بزرگ و گران‌قيمت دنيا. همچنين پيست اسكي سرپوشيده‌ي دبي به اسم SKY DUBAI داخل اين مركز تجاري قرار دارد. اگر از اين ايستگاه به مدينه جميرا تاكسي بگيريد به‌صرفه‌تر است. برج‌‎العرب، خيابان جميرا، هتل مينا سلام و هتل جميرابيچ هم نزديك مدينه جميرا هستند.
ايستگاه‌هاي شرف دي جي و اينترنت سيتي (Sharaf DG) و (Dubai Internet City): اين ايستگاه‌هادر فضاهاي دانشگاهي شهر قرار دارد و به كار گردشگران نمي‌آيند و بيشتر براي دانشجويان دانشگاه‌هاي مختلف مستقر در دبي مناسب است.
ايستگاه نخيل (Nakheel): اين ايستگاه نزديك جزيره‌ي مصنوعي و مشهور دبي است كه نخل دبي يا دبي پالم (Dubai Palm) نام دارد. دبي پالم ويلاهاي اعياني اعراب و اروپايي‌نشين دبي را در خود جا داده است. هتل معروفِ آاتلانتيس هم در انتهاي نخل قرار دارد.
ايستگاه مارينا دبي (Dubai Marina): اگر در اين ايستگاه پياده شويد و به آن سمت اتوبان برويد، بعد از طي مسيري به JBR مي‌رسيد كه يك پلاژ عمومي و رايگان است و اطرافش پر است از برج‌هاي بلند و كافه و رستوران كه غروب‌ها هم محل دور دور ماشين‌هاي مدل‌بالا است. براي رسيدن به اين منطقه دو راه داريد؛ يا بعد از خروج از ايستگاه به آن سمت اتوبان برويد و ۱۵ دقيقه پياده‌روي كنيد، يا اين‌كه با مبلغ ۱۰ درهم تاكسي بگيريد و بگوييد شما را به JBR ببرد
ايستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta): درست روبروي اين ايستگاه بازار سنتي ابن بطوطه قرار دارد. براي رفتن به بازار ابن بطوطه لارم نيست از اتوبان رد شويد، چون از داخل خود سالن ايستگاه مي‌توانيد به بازار ابن بطوطه وارد شويد.
راهنماي استفاده از تاكسي در دبي
هنگام سوار شدن به تاكسي در دبي مي‌توانيد درخواست فيش كنيد. كافي است به راننده بگوييد: فيش. خودش متوجه مي‌شود. اين فيش‌ها به اين درد مي‌خورند كه اگر وسيله‌اي را در تاكسي جا گذاشتيد، بتوانيد از طريق فيش آن را پيدا كنيد.

كرايه‌ي تاكسي در دبي گران است. فقط هزينه‌ي ورود به تاكسي ۳ درهم است و باقي مسير با تاكسي‌متر محاسبه مي‌شود. تاكسي‌هاي كرم‌رنگ از بقيه‌ي تاكسي‌ها ارزان‌ترند.

اين مسيرهاي دبي را نمي‌توانيد با مترو برويد و بايد حتما تاكسي بگيريد: مركاتو، باغ وحش، مدينه الجميرا، پارك آبي وايلد وادي، ورودي برج العرب، پارك ساحلي جميرا، نخل دبي يا هتل آتلانتيس.

براي اين‌كه هزينه‌ي تاكسي‌تان كمتر شود، مي‌توانيد با مترو به ايستگاه‌هاي نزديك اين مكان‌ها برويد و بقيه‌ي مسير را تاكسي بگيريد.

تاكسي‌هاي اينترنتي در دبي
درست همانند سرويس‌هاي اسنپ و تپ‌سي در كشور خودمان، در دبي هم سرويس‌هاي مشابهي وجود دارد. شما هم به صورت انفرادي و هم گروهي مي‌توانيد از اين سرويس‌ها استفاده كنيد. كه مهم‌ترين آنها موارد زير است:

1- اوبر (Uber): اوبر يكي از معروف‌ترين تاكسي‌هاي اينترنتي در سراسر دنياست كه در بيش از 67 كشور دنيا فعاليت مي‌كند. دبي هم يكي از اين كشورهاست.

2- كريم (Careem): با استفاده از اپليكيشن كريم شما به راحتي مي‌توانيد در دبي رفت و آمد كنيد.

مونوريل در دبي
مونوريل يكي از روش‌هاي حمل و نقل دبي است كه فقط به يك مسير مشخص اختصاص دارد؛ رفت و آمد به جزيره نخل جميرا. اين اولين مونوريل خاورميانه است كه شايد برايتان جالب باشد بدانيد كه 1/4 ميليارد درهم هزينه ساخت آن شده است. به خصوص اگر در هتل آتلانتيس اقامت داشته باشيد، اين مونوريل خيلي به شما كمك خواهد كرد.

براي بليط يك طرفه مونوريل حدود 30 هزار تومان و بليط دو طرفه آن حدود 45 هزار تومان است. لازم به ذكر است كه اين مونوريل هر هفت روز هفته از ساعت 8 صبح تا 10 شب كار مي‌كند و به اندازه 40 هزار مسافر گنجايش دارد.

 

حمل و نقل‌هاي آبي در دبي
اگر بخواهيد در ميان آب‌هاي شهر دبي جابه‌جا شويد، چند روش متنوع و البته هيجان‌انگيز داريد:

1- اتوبوس‌هاي آبي
اين اتوبوس هيجان‌انگيز ظاهري مشابه اتوبس‌هاي بين شهري را دارد، با اين تفاوت كه در ميان امواج دريا حركت مي‌كند. اما اين اتوبوس فقط منحصر به دريا نيست. در حقيقت حركت اتوبوس آبي دبي از خشكي شروع مي‌شود و به دريا ختم مي‌شود؛ درست مانند يك قورباقه.

 

2- تاكسي‌هاي آبي
ابراس يا تاكسي‌هاي آبي قايق‌هاي چوبي و سنتي در دبي هستند. اين قايق‌ها 20 نفر ظرفيت دارند و  در دو مسير حركت مي‌كنند:

مسير اول: اين مسير از «ابرا» به سمت بازار قديمي ديره است.

مسير دوم: اين مسير از بازار قديمي ديره به طرف منطقه السبخه مي‌باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۱:۳۳ توسط:فاطمه فيصلي موضوع: نظرات (0)